Сестринська практика

Практичне заняття № 1

Етика, деонтологія. Структура ЛПЗ


Особливості деонтології в роботі медсестри з дітьми та їх родичами.

Законодавчі та нормативні акти, що регламентують роботу медсестри педіатричного відділення. Структура і функції педіатричного стаціонару.

Місце проведення заняття: міська дитяча клінічна лікарня, відділення СМДКЛ, учбова кімната.

Актуальність: Однією з основних галузей охорони здоров’я населення України є охорона материнства і дитинства. Надання кваліфікаційної медичної допомоги дітям в педіатричному відділенні дитячого стаціонару – невід’ємна частина цієї галузі. Організація роботи медичної сестри педіатричного відділення регламентується законодавчими та нормативними актами, тому знання їх, розуміння і чітке виконання сприяє підвищенню ефективності роботи з дітьми, їх швидкому одужанню.

Мета: Вивчити функціональні обов‘язки та основні законодавчі і нормативні акти, що регламентують роботу медсестри педіатричного відділення; оволодіти навичками організації роботи медичної сестри педіатричного відділення та вивчити особливості деонтології в роботі медичної сестри дитячого відділення.

КОНКРЕТНІ ЦІЛІ

Студент повинен знати:

  1. Особливості деонтології в роботі медсестри.

  2. Законодавчі та нормативні акти з організації роботи медичної сестри педіатричного відділення (накази №288, 916).

  3. Структуру та функції дитячого стаціонару.

  4. Основні обов‘язки медсестри.

Вміти:

  1. Дотримуватися правил деонтології в роботі медсестри.

  2. Користуватися в роботі законодавчими та нормативними актами.

  3. Виконувати основні обов‘язки медсестри.

БАЗОВІ ЗНАННЯ, ВМІННЯ, НАВИЧКИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ТЕМИ (міждисциплінарна інтеграція)

Назви попередніх дисциплін

Отримані навички

Етика та деонтологія

Догляд за дітьми

особливості деонтології в роботі медсестри.

законодавчі та нормативні акти, особливості санітарно-гігієнічного режиму для дітей різного віку

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ПРАЦІ ПІД ЧАС ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТА ДО ЗАНЯТТЯ:

Теоретичні питання до заняття:

    1. Особливості деонтології в роботі медсестри.

    2. Законодавчі та нормативні акти.

    3. Основні обов‘язки медсестри.

КОРОТКИЙ ВИКЛАД МАТЕРІАЛУ

Етика, деонтологія і професійні якості медичної сестри

Роль медичної етики та деонтології має особливе значення у роботі медичного працівника, кожен вид діяльності якого має дві сторони - технічну (методичну) й етичну (моральну). Тільки при їхній органічній єдності праця лікаря, фельдшера, акушерки, медичної сестри стає максимально ефективною.

Медична сестра - це не просто перший помічник лікаря, вона - опорна ланка охорони здоров'я, її робота вимагає чіткого виконання призначень лікаря, спостережливості, винахідливості в складних ситуаціях, чуйності, співчуття і милосердя.

Безумовно, кожен медичний працівник повинен мати добру професійну підготовку, багато знати й уміти. Проте професіональні якості невіддільні від внутрішньої культури: моральної чистоти, скромності, стриманості, поваги до людини.

Найважливішими професійними якостями середнього медичного працівника є душевна чулість і увага до потреб і запитів хворого. Мабуть, найбільш неприпустимим для медичного працівника є байдужість - ознака інтелектуальної обмеженості й емоційної тупості. Етика праці середнього медичного працівника несумісна з черствістю і грубістю, бюрократизмом і чванливістю, егоїзмом і користолюбством. Мораль медичного працівника повинна бути позбавлена забобонів, шкідливих звичок і нездорових традицій. Обов'язок медичного працівника - постійно й активно боротися з усім тим, що негативно позначається на психічному і фізичному здоров'ї людини.

Необхідними професійними якостями середнього медичного працівника є уважність і спостережливість, пунктуальність і акуратність, уміння постійно контролювати свої дії та вчинки. Спостережливий середній медичний працівник — добрий помічник лікаря. Помічені ним зміни в стані і настрої хворої дитини можуть допомогти лікареві у вирішенні важливих питань діагностики та лікування. Неприпустимі самовпевненість і недбалість. Особливого значення ці якості набувають при роботі з дітьми, коли медичний персонал повинен постійно дбати про здоров'я дитини і правильні взаємовідносини з батьками.

Важливим завданням медичних сестер є систематичне підвищення теоретичного рівня і технічної майстерності, впровадження в практику всього нового і передового. Постійні самоосвіта і самовиховання дають змогу медичному працівникові набувати знань та вдосконалювати свою майстерність. При цьому корисною є допомога більш досвідчених колег, підтримка наставників.

Середній медичний працівник повинен брати активну участь у громадському житті колективу. Це допоможе йому завоювати авторитет серед колег і пацієнтів.

Перелічені вище основні моральні та ділові якості, необхідні середньому медичному працівникові, лише частково характеризують вимоги, що їх ставлять до нього на сучасному етапі розвитку медичної науки і практики. Насправді робота середнього медичного персоналу дуже складна і багатогранна, тому доводиться постійно протягом усього життя вдосконалювати свою професійну майстерність і дбати про вироблення тих якостей, які конче потрібні при лікуванні дітей.

Структура дитячих лікувально-діагностичних закладів.

  1. Дитяча поліклініка:

2.Основні структурні підрозділи стаціонару лікарні:

З. Види дитячих лікарень:

4. Особливість лікувальних відділень у великих стаціонарах:

5. Особливості організації роботи відділень в дитячих стаціонарах:

Обслуговування дітей у стаціонарі. Медична сестра в стаціонарі будує свою роботу суворо за планом, її робота повинна бути добре продуманою, чітко відрегульованою і узгодженою з діями іншого персоналу.

Основні функціональні обов'язки палатної медичної сестри взагалі складаються із декількох складових - виконання лікувально – діагностичної роботи, забезпечення санітарно – епідемічного режиму, роботи з документацією та проведення санітарно – просвітньої роботи і полягають зокрема у проведенні туалету хворих дітей, вимірюванні температури тіла, годуванні дітей, спостереженні за їхнім дозвіллям і сном, організації прогулянок, наданні допомоги лікарям під час обходу; виконанні призначень лікаря, прийманні в палату нових хворих, нагляді за санітарним станом палат, особливо за їхнім провітрюванням, контролюванні роботи молодшого медичного персоналу, в постійному стеженні за станом тяжкохворих дітей.

Медична сестра проводить виховну роботу з дітьми і санітарно-освітню серед дітей та їхніх матерів.


ЗРАЗОК СИТУАЦІЙНИХ ЗАДАЧ

Задача №1.

У дитини віком 5 місяців, яка перебуває на стаціонарному лікуванні в гастроентерологічному відділенні під вечір підвищилась температура тіла до 37,8 0С

Завдання: В якій медичній документації постова медсестра повинна зробити запис про дану температуру у дитини?

Відповідь

  1. В температурному листку та в журналі здачі чергувань





© 2020 СумДУ
created with Lectur'EDbeta